Mestské teplárne v Šali požiadali o úver: Ako na návrh reagovali poslanci?

Spoločnosť sa stará o výrobu aj rozvod tepla do budov a asi rok je aj správcom bytoviek. Podnik na svoje plány aktuálne potrebuje financie.

Zlatica Gregorová
Ilustračný obrázok k článku Mestské teplárne v Šali požiadali o úver:  Ako na návrh reagovali poslanci?
Foto: Zlatica Gregorová

Spoločnosti by pomohol úver. Ten bol predmetom rokovania mestského zastupiteľstva v Šali.

Vykurovanie Veče

Novembrové rokovanie poslancov mestského zastupiteľstva prinieslo niekoľko momentov, ktoré boli predmetom obsiahlejších diskusií. Patril k nim aj predložený návrh riaditeľa Mestských teplární (MeT Šaľa, spol. s r.o.) Romana Kondysa na prijatie úveru na financovanie modernizácie tepelného hospodárstva. V návrhu ide o rekonštrukciu už existujúcich rozvodov a investíciu smerujúcu do Veče, aby z geotermálneho zdroja mohla byť vykurovaná aj táto metská časť Šale.

Návrat investície

Po predložení návrhu sa prihlásil poslanec Vladimír Vicena s otázkou, či sa investované prostriedky mestu vrátia a či má vôbec zmysel, keďže Met-ka je 100 % dcérou mesta Šaľa. Poslanca Vicenu zaujímalo:„či táto investícia má zmysel, vráti sa v ekonomickom ponímaní, že investované prostriedky sa vrátia vo forme zisku do pokladne mesta a nebude potrebné dotovať MeT – ku, lebo suma 1 mil. 200-tisíc eur nie je zanedbateľná su­ma.“

Vladimír Vicena chcel vedieť aj to, či v prípade ekonomicky nerentabilnej dotácie môžu občania mesta očakávať zníženie cien tepla, alebo, ak by mesto do teplární teraz neinvestovalo, či by mohli vzniknúť vážne škody.

Bez strát

Na otázky poslanca odpovedal riaditeľ MeT Šaľa, spol. s r.o. Roman Kondys, ktorý uviedol, že: „v návrhu ide o technický charakter, kde je potrebné dodanie ďalších čerpadiel, ktoré nám znížia teplotu.“ Riaditeľ teplární Kondys zároveň dodal, že ceny tepla riadi Regulačný úrad a tak ťažko možno teraz počítať s ich znížením, ale zároveň návrh nepredstavuje vytváranie straty pre mesto.

Odklepli ho

Do rozpravy sa zapojil aj poslanec Peter Andráši s tým, aby sa hlasovalo iba za časť investície existujúceho okruhu CK 31 v sume 600-tisíc eur pre teplárne. Jeho návrh však poslanci nepodporili. Tibor Baran navrhol: „hlasovať za celý návrh, inak to nemá zmysel.“

Napokon sa šalianski poslanci rozhodli v prospech navrhovateľa a žiadosť o úver mestským teplárňam odklepli.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk