Ilustračný obrázok k článku Mesto zamietlo chov staforda v nájomnom byte: Prípad vyvolal búrlivé reakcie
Zdroj: Dnes24.sk

Mesto zamietlo chov staforda v nájomnom byte: Prípad vyvolal búrlivé reakcie

Pani Ivana patrí medzi nájomníkov mestských bytov. Tie boli v Šali postavené a dané do užívania len nedávno.

Zlatica Gregorová Správy
Zlatica Gregorová Správy

Mesto zamietlo chov staforda v nájomnom byte: Prípad vyvolal búrlivé reakcie

Pani Ivana patrí medzi nájomníkov mestských bytov. Tie boli v Šali postavené a dané do užívania len nedávno.

Ilustračný obrázok k článku Mesto zamietlo chov staforda v nájomnom byte: Prípad vyvolal búrlivé reakcie
Zdroj: Dnes24.sk

Oddaní psíčkari chceli, aby sa ich rodina rozšírila aj o ďalšieho člena–štvornohého chlpáča. Pes, pre ktorého rodina adresovala žiadosť o jeho chov v nájomnom byte, je americký stafordšírsky teriér, skrátene staford. Tieto plemená pochádzajú zo Spojených štátov amerických a na prvý pohľad nevyzerajú príliš mierumilovne. Zdanie však klame.

V skutočnosti vraj patria k oddaným, lojálnym, priateľským a húževnatým plemenám, sú i dobrými obranármi. Treba sa im však, tak, ako každému psovi, starostlivo venovať.

Žiadosť zmietli zo stola

Šalianska radnica k tejto žiadosti uviedla zamietavé stanovisko. Mesto nesúhlasilo s chovom a držaním psa rasy americký staford v jednom z nájomných bytov na Kráľovskej ulici.

Niekto však zamietavé stanovisko mesta zverejnil na sociálnej sieti, kde sa okamžite strhla búrlivá diskusia. Obrátili sme sa preto na kompetentných so žiadosťou o bližšie informácie k celému prípadu.

Dajana Hanesová z Mestského úradu Šaľa nám situáciu objasnila: „Mesto o nesúhlase rozhodlo na základe preverených informácií ohľadom tohto plemena a rozhodnutie vyplývalo aj z veľmi stručnej žiadosti nájomcov tohto bytu. Nájomcovia v tejto žiadosti neuviedli o aký vek tohto plemena sa jedná, ani to, že s ním začínajú odborný výcvik. Vzhľadom k tomu, že sa v bytovom dome nachádza 25 bytov, kde sú mladé rodiny s deťmi, mesto udelilo tento nesúhlas.“

Žiadosť teda bola zamietnutá len na základe chýbajúcich, zato však pre radnicu veľmi dôležitých faktov.

Podľa šalianskej hovorkyne je mesto voči zvieratám priateľské a ústretové, avšak musí dbať najmä na dodržanie podmienok chovu a taktiež na bezpečnosť obyvateľov.

Neželaná publicita

Na sociálnych sieťach sa k prípadu vyjadrovali aj ostatní občania, ktorí rozvírili diskusiu. Niektorí pisatelia osočovali šalianskych úradníkov, prečo žiadosť nechválili, iní zase uvádzali, že sa jedná o nebezpečného psa. Takú publicitu však majitelia staforda nežiadali.

„Rada by som vzniknutú situáciu uviedla na pravú mieru. Chceli by sme sa v mene našej rodiny poďakovať ľuďom, ktorí sa zapojili do diskusie a prispeli pozitívnymi a vecnými názormi. Nepáči sa nám však, že niektorí ľudia zneužili našu situáciu a vulgárne sa vyjadrovali, osočovali prednostku mesta Šaľa, ktorej sa až vyhrážali, tak ako aj p. JUDr. M. P. a chceli by sme toto neuvážené konanie plné záporných emócií odsúdiť. Zároveň sa touto cestou ešte raz chceme obidvom predstaviteľkám MsÚ Šaľa ospravedlniť a dištancovať sa od takéhoto správania. Je to dehonestujúce a neprípustné,“ napísala vo svojom vyjadrení pani Ivana, ktorej patrí spomínaný pes.

"Dotknutí nájomcovia sami návštevou v mestskom úrade potvrdili, že nechceli na sociálnych sieťach rozvíriť negatívnu diskusiu. Uznali, že ich žiadosť neobsahovala všetky skutočnosti o ich psíkovi. Potvrdili, že sami majú dve malé deti a chcú, aby ich bezpečnosť a samozrejme aj bezpečnosť susedov bola vnímaná len pozitívne,“ priblížila hovorkyňa mesta Šaľa.

Nová žiadosť

Žiadatelia tak šalianskej radnici adresovali novú žiadosť aj s kompletnými informáciami o ich psíkovi. Vďaka novým skutočnostiam, ktoré žiadosť obsahuje, ju úradníci plánujú čo najskôr opätovne prehodnotiť.

Nová žiadosť už uvádza, že ide o 6-mesačné šteniatko kríženca amerického staforda, že majú zabezpečený kynologický výcvik, ktorý v týchto dňoch začína a že po jeho absolvovaní doručia potvrdenie o absolvovaní výcviku na mestský úrad,“ doplnila Dajana Hanesová zo šalianskej radnice.

"Veľmi ma mrzí, že z nevinného inzerátu, v ktorom sme hľadali nový domov našej Roxy, vznikla táto situácia, nakoľko bez nášho vedomia unikol list od mesta na sociálne siete, ktorým toto začalo. Dnes sme osobne boli na úrade a stretli sme sa s p. JUDr. M. P. i Ing. J. N. a vzniknutú situáciu sme si vydiskutovali a dospeli sme ku kompromisu, za čo sme naozaj veľmi vďační,“ vyjadrila sa nájomkyňa.

9 súhlasov

Mesto sa podľa svojej hovorkyne snaží pomôcť a vyhovieť všetkým obyvateľom, pričom doteraz mesto vydalo 9 súhlasov v zmysle čl. 7 nájomnej zmluvy o možnosti držania zvierat v mestských nájomných bytoch.

„V súčasnosti evidujeme 489 psov v obytných domoch a  909 psov v rodinných domoch. Za posledné roky v Šali vyrástli dve venčoviská a každoročne mesto finančne podporuje aj útulok, aby sa poskytla dostatočná starostlivosť pre psov, ktoré ešte nenašli svoju rodinu,“ vyhlásila Dajana Hanesová z Mestského úradu Šaľa.

Oslovili sme pani Ivanu, aby nám opísala vzniknutú situáciu: „Vyhlásenie sme už napísali a ďalej sa budeme k danej téme vyjadrovať až po oficiálnom stanovisku mesta Šaľa na našu novú žiadosť… Potom vám veľmi radi poskytneme vyjadrenie k danej téme.“

Foto: ilustračné

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a budete mať vždy zabezpečený čerstvý prísun informácií zo Šale a okolia.

Zdroj: Dnes24.sk
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie