Zlatica Gregorová Kultúra

Medzinárodná konferencia v Šali: Archivári zaujali prednáškami aj výstavou, FOTO

V historickom objekte sa opäť konalo stretnutie odborníkov z histórie. Prezentovali svoje poznatky a dozvedeli sa niečo nové.

Ilustračný obrázok k článku Medzinárodná konferencia v Šali: Archivári zaujali prednáškami aj výstavou, FOTO
23
Galéria
Foto: Zlatica Gregorová

Štátny archív v Nitre pracovisko Archív Šaľa a Spoločnosť Petra Pázmánya v Šali pripravili Medzinárodnú konferenciu Archívy – klenoty regiónu.

Pro Archivo

Podkrovie budovy sa zaplnilo pozvanými hosťami. Do nášho mesta pricestovali na podujatie, ktoré sa konalo 6. septembra 2019. Účastníkov zo Slovenska, Česka aj Maďarska na začiatku konferencie privítala riaditeľka archívu Veronika Nováková. Úvod patril odovzdávaniu cien Pro Archivo. „V tomto roku ho udeľujeme v štyroch prípadoch, trošku netradične, minulý rok sme udelili iba jednu cenu,“ uviedla riaditeľka archívu.

Ako prvá si ju prevzala bývalá pracovníčka archívu Mária Chovancová, ktorá sa dožila významného životného jubilea. Ďalšia dáma, Mária Gedayová cenu taktiež získala, avšak žije v zahraničí, takže sa osobne nedostavila, aby si ju prevzala.

Zahraničným kolegom

Medzi ocenených patrili i zahraniční kolegovia šalianskych archivárov. „Rozhodli sme sa za dlhoročnú spoluprácu oceniť našich kolegov a partnerské archívy. Ďakujem kolegyni, ktorá sa zúčastňovala našich akcií, bola nám k dispozícii, písala o nás v odborných časopisoch a pomáhala nám,“ uviedla Veronika Nováková. Ocenenie si prevzala archivárka z Maďarska, Hajnalka.

Ocenili aj riaditeľku maďarského archívu Évu, ktorá sa s kolegami pravidelne zúčastňuje konferencií v Šali. Ako riaditeľka šalianskeho archívu uviedla, ceny budú udeľovať aj počas najbližších rokov.

Otvorili výstavu

Po prevzatí ocenení sa už začala konferencia podľa programu. V šalianskom archíve, po sérii prednášok o dokumentoch zo slovensko-maďarských dejín, výsadných listinách mestečka Močenok i Telč ako aj o Opátstve Majk v Maďarsku, otvorili výstavu Archívy – klenoty regiónu.

Radi pomohli

Pani Mária Chovancová, ktorá získala ocenenie ako bývalá pracovníčka šalianskeho archívu nám o sebe prezradila: „Od 1. novembra 1971 som tu pracovala ako archivárka. Robili sme všetky archivárske práce, vybavovali stránky, prijímali nové materiály, proste všetko, čo archív má v náplni práce. Nebolo to moje plánované povolanie, ale postupne som sa do toho vžila a bolo to veľmi dobré, človek sa dozvedel nové veci. Radi sme ľuďom pomohli, najmä v 90. rokoch-v období reštitúcie tu bol veľký nával a tak sme boli radi, že tie materiály sa u nás našli.“

Medzinárodná konferencia v Šali: Archivári zaujali prednáškami aj výstavou, FOTO
23
Galéria
Foto: Zlatica Gregorová
Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie