Peter Štrbo Rôzne

Mečiar: Najúčinnejším nástrojom proti korupcii je otvorenosť

Boj proti korupcii a transparentnosť verejného života sa stali hlavnými predvolebnými témami. Vláda Ivety Radičovej začala meniť pravidlá tak, aby sa priestor pre korupciu zmenšoval. Medzi prijaté rozhodnutia patrilo zverejňovanie faktúr a zmlúv. So

Šaľa sa aj na základe toho, podľa hodnotenia Transparency International Slovensko, stala najotvorenejším mestom na Slovensku. O tom, prečo začali so zverejňovaním v časoch, keď to nebolo povinné, sme sa zhovárali s Jozefom Mečiarom, zástupcom primátora mesta Šaľa, ktorý zmeny presadzoval.

V meste Šaľa ste v roku 2007 začali zverejňovať zmluvy a faktúry a znižovať tak priestor pre korupciu. Čo vás k tomu viedlo?

Presvedčenie, že je to správne a že by to mal robiť každý dobrovoľne. Občan má vidieť, ako bolo použité každé euro z verejných peňazí. Od roku 2000 platí na Slovensku zákon o slobodnom prístupe k informáciám. Výborný zákon a dôležitý nástroj. Jeho problém je v tom, že iniciatíva musí prísť od občana, ktorý musí vedieť, na čo sa pýtať. My sme do roku 2007 v meste využívali práve tento inštitút. Pýtali sme sa úradu na faktúry. Keď sme po komunálnych voľbách v roku 2006 mali možnosť v meste zmeniť pravidlá, celé sme to otočili. Iniciatívu sme preniesli na úrad, ktorý je od roku 2007 povinný zverejňovať faktúry, zmluvy a ďalšie informácie automaticky sám, bez podnetu od občana. Vláda Ivety Radičovej v roku 2010 urobila to isté, keď zákonom donútila štátnu správu a samosprávu automaticky zverejňovať zmluvy, faktúry, objednávky.

Aký má zverejňovanie zmysel, resp. ako môže brániť korupcii?

Je to v prvom rade preventívne opatrenie. Ak politik alebo úradník vie, že zmluvy a faktúry budú na webe dostupné pre každého aktívneho občana, novinára alebo politického konkurenta, tak nebude objednávať predražené služby alebo podpisovať zmluvy nevýhodné pre mesto alebo štát. A to preto, že sa to môže veľmi rýchlo prevaliť a pud sebazáchovy mu to nedovolí. Korupčné správanie, keď sa podpisujú nevýhodné zmluvy alebo objednávajú predražené služby nevymizne úplne, ale bezpochyby sa zásadne obmedzí. Najúčinnejším nástrojom proti korupcii je otvorenosť.

Začali ste so zverejňovaním skôr, ako iné mestá a vláda.

//Nie je najdôležitejšie, kto začal ako prvý. Rozhodujúce je, že vláda a parlament už prijali návrhy, ktoré nútia k vyššej transparentnosti obce, mestá a samotný štát. Pochopiteľne, treba ísť ďalej. Za dôležité považujem, aby bol vytvorený centrálny register zmlúv, faktúr a objednávok. Štát sa musí správať tak, aby občan, ktorý ho chce kontrolovať, to mal čo najjednoduchšie. Treba povedať, že za rok a pol urobila súčasná vláda v tejto oblasti obrovský krok. //

Čo by malo nasledovať, okrem centralizovania zmlúv a faktúr?

Zverejňovanie a otvorenosť sú dôležité, ale nie sú to jediné opatrenia. Dôležité je napríklad aj to, že verejná správa je povinná používať elektronické aukcie. My používame elektronické aukcie už niekoľko rokov a môžem povedať, že nám ušetrili stovky tisíc eur. Pri niektorých aukciách sú úspory až 30% nákladov.

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM