Zlatica Gregorová Rôzne

Malí Šaľania pomáhajú: Organizujú zbierku obnoseného šatstva ľuďom bez domova

Október je známy tým, že si verejnosť pripomína Svetový deň ľudských sídel. Vyhlásila ho OSN už v roku 1985.

Ilustračný obrázok k článku Malí Šaľania pomáhajú: Organizujú zbierku obnoseného šatstva ľuďom bez domova
4
Galéria

Hlavnou ideou je zamyslieť sa nad tým, že každý človek má právo na domov, slušné okolité prostredie, čistú vodu a ďalšie služby, ktoré k životu potrebuje. Nie každému človeku sú tieto základné podmienky dopriate a to bol dôvod, prečo si významný deň uctievame. Celotýždňové aktivity prebiehajú aj v jednej šalianskej materskej škole. Viac nám povedala riaditeľka MŠ 8. mája Žaneta Gužíková.

Empatické deti

O tom, že život ľudí bez domova deťom nie je ľahostajní, svedčí aj to, že minulé Vianoce navštívili Krízové centrum v Šali a potešili klientov pri Štedrej večeri spolu s rodičmi. A nezostalo iba pri tom.

Významný deň

„V rámci pedagogickej rady a metodického združenia si vždy určíme s paniami učiteľkami ročný plán, ktorý realizujeme v priebehu školského roka a tam sme si dohodli významné dni. Jeden z nich je aj Svetový deň ľudských sídel,“povedala nám riaditeľka Žaneta Gužíková. V rámci toho dňa organizujú v škôlke rôzne aktivity, ktorými si významný sviatok pripomínajú. Podieľajú sa na nich počas celého týždňa od 7. do 11. októbra 2019.

„Jedna pani učiteľka už aktivity začala v pondelok a utorok. Kuriatka – najmladšie deti si čítali knižku Zatúlaný gombík. K nej si pani učiteľka pripravila rozbor rozprávky. Vo štvrtej triede sme mali besedu s pánom Gombošom o problematike ľudí bez domova,“ priblížila riaditeľka.

Besedovali

Beseda s vedúcim Krízového centra Šali deti zaujala a deti ho zasypali zvedavými otázkami. Rád na ne odpovedal a priblížil, ako to v živote ľudí bez domova a ich zariadení chodí. Deti si pre neho pripravili krátku hru o bezdomovcovi, ktorý všetko stratil a deti sa o neho postarali tým, že dostal domček a základné veci, potrebné pre život.

Zbierka šatstva

Okrem toho v škôlke vymysleli ďalšiu zaujímavú aktivitu a to Zbierku obnoseného šatstva. Podľa slov riaditeľky MŠ 8. mája v Šali odevy, ktoré získajú počas uvedeného týždňa poputujú do Krízového centra. „Túto zbierku budeme robiť každoročne, vždy začiatkom októbra urobíme zbierku šatstva v spolupráci s Krízovým centrom. Podarilo sa im vyzbierať už slušnú zbierku," potvrdila nám riaditeľka škôlky.

Hlavnou myšlienkou projektu je podľa Žanety Gužíkovej je poukázať na to, že každý človek má nárok na sociálne zázemie a služby, ktoré potrebuje. Ich cieľom je riešiť, ako môžu pomôcť ľuďom bez domova, neanalyzujú s deťmi, ale hľadajú riešenia.

Vo fotogalérii uvidíte bezdomovca Dezidera, ktorý pomáhal v MŠ 8. mája v Šali.

Šalianska škôlka žiari: Ruku k dielu priložil aj pomocník Dezider, FOTO
4
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie