Webnoviny - Rôzne

Komu dať vo voľbách hlas?

Občanom, ktorí stále nevedia, komu odovzdajú 10. marca v predčasných parlamentných voľbách svoj hlas, môže pri rozhodovaní pomôcť stránka KohoVolit.eu. Rovnomenné občianske združenie dnes na webe spustilo dva názorové online testy.

(WEBNOVINY) – Voličom pomôžu nájsť politickú stranu a poslancov, ktorých názory sa najviac zhodujú s ich vlastnými.

//„Chceme, aby ľudia mali príležitosť rozhodovať sa nielen podľa bilbordu, ale aj podľa toho, čo skutočne poslanci a politické strany robia,“ //povedal na dnešnej tlačovej konferencii zakladateľ združenia KohoVolit.eu Michal Škop.

V prvom teste možno odpovedať na 32 otázok na témy od zdravotníctva, cez dane až po EÚ. Test vyhodnotí, ako veľmi sa odpovede užívateľa zhodujú s názormi jednotlivých strán. V druhom teste si možno vyskúšať hlasovanie o 21 skutočných zákonoch, ktoré prerokoval parlament počas aktuálneho voleného obdobia.

„Užívateľa ako keby posadíme priamo do parlamentu a hlasuje prese o tých veciach, o ktorých rozhodovali poslanci,“ poznamenal Škop. Tento test ukáže, ktorí poslanci sú občanovi názorovo najbližší. To môže pomôcť pri rozhodovaní sa, komu odovzdá volič preferenčné hlasy. Na 32 požadovaných otázok odpovedala z parlamentných strán zatiaľ len jedna, a to Most-Híd.

Z nových alebo mimoparlamentných strán zareagovali SMK, ĽS-HZDS, Zmena zdola, 99% – občiansky hlas, Slobodné slovo Nory Mojsejovej, Strana občanov Slovenska, Právo a spravodlivosť. Ako uviedol hovorca KohoVolit.eu Kamil Gregor, odpovede v krátkom čase avizovali aj ďalšie z oslovených strán.

Otázky do oboch testov vybralo združenie na základe ankety medzi voličmi pomocou sociologických výskumov tém, ktoré občania považujú za dôležité. Vďaka tomu sa volič dozvie názory strán i na problémy, o ktorých sa v predvolebnej kampani nehovorí.

[i]„Jednou z našich snáh je, aby sa pri krčmových debatách o politike nehovorilo len o tom, kto má krajší bilbord, ale napríklad aj o tom, kto a prečo napríklad zakázal hazard v krčmách,“// uviedol Škop.

Predvolebné testy 2012 vznikli vďaka spolupráci s Demagog.sk. Obidva možno absolvovať aj prostredníctvom smartfónu či tabletu.

Podľa Škopa si v susednej Českej republike robí voličský test päť až desať percent voličov, v Holandsku je to takmer polovica, v Nemecku zhruba tretina. Voličské testovanie robí združenie na Slovensku už po piaty raz – trikrát sa mohli hlasujúci otestovať prd parlamentnými, raz pred komunálnymi a raz pred voľbami do europarlamentu.

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM