Veronika Zeiselová Od Vás

Kam cez víkend, radia Šaľania: Na hrade Gýmeš vítali hostí lopatovým tancom

V našom pravidelnom seriáli dáme priestor vám, našim čitateľom. Posielať nám môžete tipy na víkendové podujatia, prípadne výlety, turistiku. Tip na výlet nám tentoraz poskytol mladý pár – Peter (27) a Alena (25).

Ilustračný obrázok k článku Kam cez víkend, radia Šaľania: Na hrade Gýmeš vítali hostí lopatovým tancom
Foto: Rastislav Búgel

Počasie počas posledného kalendárneho letného víkendu snáď zapraje viac turistike. Predpovede meteorológov vyzerajú zatiaľ nádejne, preto tip na výlet je aj pre tento krát na čerstvom vzduchu. Výletníkmi, ktorí nám radia tento týždeň sú obchodník Peter (27) a úradníčka Alena (25). „Celý týždeň trávime zavretí medzi štyrmi stenami v kanceláriách, tak vždy, keď je čo i len najmenšia možnosť vypadnúť niekam preč, neváhame. Najbližšou a najčastejšie nami navštevovanou lokalitou je zrúcanina hradu Gýmeš,“ rozpráva Peter.

Na Gýmeš dvoma cestami

Ku zrúcanine hradu Gýmeš na strmom kremencovom kopci Dúň (514 m.n.m.) na južnom svahu pohoria Tribeč sa dostanete dvoma cestami. Turistické značky k nemu vedú z Jelenca (rekreačné stredisko Remitáž) alebo z obce Kostoľany pod Tribečom. „My vždy chodievame z jeleneckej strany, keďže cesta autom je kratšia a skôr sme v lese,“ hovorí Alena.

Hrad poznal aj Matúš Čák Trenčiansky

Hrad dal postaviť pravdepodobne v r. 1253 – 1270 na mieste starého hradiska Ivankov syn Ondrej, účastník bitky pri Slanej. Najstaršie jadro hradu vymedzoval hradobný múr neskororománske opevnenia. Na južnej strane, na vyvýšenine bola hranolová veža s obytnou a obrannou funkciou. Koncom 13. storočia pristavali ďalšiu vežu. Medzi veže postavili paláce v spoločnom opevnení. V tejto podobe poznal hrad Matúš Čák Trenčiansky a takto stál až do 15. storočia.

Odkiaľ pochádza názov

O pôvode názvu hradu resp. obce Gýmeš sa vytvorilo viacero teórii. Najčastejšie sa uvádza, že názov je vytvorený zo slova „gím“, čo v staršej uhorštine údajne znamenalo Jeleň. Podľa jeleňa – Jelenec si poslovenčil názov obce až 1.10.1948. V ľu­dovej tradícii sa zachovalo vraj aj pomenovanie podľa kopca s pôvodným názvom „Dym“, z ktorého dostala pomenovanie najprv obec Dymeš, neskôr Gýmeš, a o nejaké storočia neskôr aj hrad Gýmeš.

Poďte na hrad aj vy!

Cestou na zrúcaninu hradu Gýmeš si môžete spraviť odbočku na Studený hrad. „Je to malá zajížďka, ale je odtiaľ pekný výhľad na váš vytúžený cieľ,“ upresňuje Alena. „Keď ideme hore s priateľmi, berieme si výbavu na opekanie a spravíme si tam pekné popoludnie spojené s piknikom,“ dodáva Peter. Traduje sa, že na hrade hostí vítali takzvaným lopatovým tancom, ktorý spočíval v štyroch úderoch lopatou a zápise do knihy hostí. „Či na hrade ešte stále túto tradíciu dodržiavajú, si však už budete musieť zistiť sami,“ odkazuje Peter.

Informácie sme čerpali aj zo stránky http://www.gymes.sk/

Gýmeš
6
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM