Zlatica Gregorová Kultúra

HLASOVANIE: Kráľovná, trnky aj mitra: Vyberte najkrajší erb obce Šalianskeho okresu

Nielen okresné mesto sa môže pochváliť nezvyčajným motívom vo svojom erbe. Čo všetko nájdeme v symboloch obcí nášho okresu? Hlasujte za najkrajší z nich!

Ilustračný obrázok k článku HLASOVANIE: Kráľovná, trnky aj mitra: Vyberte najkrajší erb obce Šalianskeho okresu
Zdroj: Heraldický register SR

Všetky sú zapísané v Heraldickom registri na Ministerstve vnútra SR. Má sa tak predísť tomu, aby sa vyskytli podobné alebo rovnaké erby.

Okresné mesto Šaľa zdobia v erbe zo spodného okraja červeného štítu vyrastajúce dva zlaté klasy na listnatých steblách, medzi nimi je strieborný sklonený obrátený lemeš. Klasický poľnohospodársky motív podľa erbového pečatidla Šale zo 16. stor. Vo väčšom erbe mesta je nad štítom medzi striebornými rozvilinami drobné zlaté, striebrom opásané zemské jablko so zlatým krížikom.

V našom hlasovaní sme sa tentoraz zamerali na erby obcí v okrese Šaľa.

Erb ako podpis

V Európe je takáto tradícia od stredoveku. Erb na pečati slúžil ako podpis. Najčastejšie sa používa na pečatidle obce, jej vlajke, na insígniách starostu. Vidieť ho na budove obecného úradu i v rokovacích miestnostiach orgánov obce.

„Erby sa spájajú v zásade s 12. storočím a súvisí to s udalosťami, ako sa formoval postupne rytiersky stav, to je prepojené s križiackymi výpravami. Rytieri mali pôvodne erby na svojich štítoch, ktorými sa bránili a až postupom času, čiže koncom 12. storočia ich začali označovať šľachtickú hodnosť. Jeden z najstarších erbov je erb mesta Košice, pretože práve kráľovské mestá od jednotlivých panovníkov dostávali tzv. armálesy, čiže práve to právo – pečať toho kráľovského mesta – a tá bola potom aj vizuálne stvárnená do heraldickej podoby, čiže do podoby erbu,“ uviedla pre náš portál etnologička a historička Katarína Nádaská.

Rytieri

Je naozaj zaujímavé, čo všetko možno vyčítať z erbu. „Tie úplne najstaršie erby, v dvanástom, trinástom a štrnástom storočí, pokiaľ to boli erby šľachtických rodín, často tam bol znázornený nejaký hrdinský čin toho rytiera. V mnohých takýchto rodových erboch nachádzame napríklad rytiera s mečom alebo rytiera na koni či rytiera, ktorý popravuje nejakého nepriateľa,“ priblížila etnologička a historička.

Mitra, klasy aj trnky

Rytiersky symbol má vo svojom erbe obec Horná Kráľová. Ďalší zaujímavý motív sa nachádza v symbole obce Trnovec nad Váhom. Charakterizuje ho zelený bezlistý modroplodý trnkový krík v strede erbu. Močenok má erb, ktorého ústredným motívom je mitra. Tá je umiestnená nad pažiťou s dvoma zlatými klasmi. Nad ňou je zlatý mesiac i strieborná hviezda.

Erby obcí šalianskeho okresu azda najviac symbolizujú to, čím sa ich obyvatelia často zaoberali. Teda poľnohospodárstvom. V našom okrese sa nájdu aj dva veľmi podobné motívy, ktoré majú obce Hájske a Tešedíkovo.

Ak ešte nepoznáte históriu erbu vášho mestečka či obce, skúste ísť pri najbližšej prechádzke okolo neho a všimnite si jeho zobrazenie. Možno si s pomocou fantázie vytvoríte vlastný príbeh.

Zahlasujte za erb

Pod fotografiou jednotlivých erbov hlasujte o najkrajší z obcí okresu Šaľa do 13. novembra 2019. Pozor, ak kliknete na názov obce, automaticky zahlasujete.

Všetky erby v plnom rozlíšení sa vám zobrazia po rozkliknutí o­brázka alebo ich nájdete v galérii TU.

HLASOVANIE: Kráľovná, trnky aj mitra: Vyberte najkrajší erb obce Šalianskeho okr
12
Galéria
Zdroj: Heraldický register SR
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie