Ilustračný obrázok k článku FOTO: V Šali sa konal Kontraktačný deň, žiaci sa popýšili so svojím biznisom
Foto: Zlatica Gregorová

FOTO: V Šali sa konal Kontraktačný deň, žiaci sa popýšili so svojím biznisom

Počas jedného dňa sa priestory Domu kultúry premenili na jedinečný veľtrh. Svoje produkty a vízie tu predstavili aj zahraniční hostia.

Zlatica Gregorová Rôzne
Zlatica Gregorová Rôzne

FOTO: V Šali sa konal Kontraktačný deň, žiaci sa popýšili so svojím biznisom

Počas jedného dňa sa priestory Domu kultúry premenili na jedinečný veľtrh. Svoje produkty a vízie tu predstavili aj zahraniční hostia.

Ilustračný obrázok k článku FOTO: V Šali sa konal Kontraktačný deň, žiaci sa popýšili so svojím biznisom
Foto: Zlatica Gregorová

Každoročné podujatie pre stredné školy zo Šale a okolia „Kontraktačný deň cvičných firiem v Šali“ i tentoraz zorganizovala Spojená škola Nivy v spolupráci s Mestom Šaľa. Vo štvrtok 8. februára 2018 sa v šalianskom kulturáku prezentovala tridsiatka firiem, ktoré si vytvorili samotní žiaci. Mohli ste tu vidieť zástupcov stredných škôl zo Šale, Serede, Nových Zámkov, Kolárova, Levíc, Malinova, Zlatých Moraviec, Bratislavy, Nitry, Zvolena i priateľov zo Sokolova.

Každý účastník sa čo najlepšie snažil predať svoj produkt a obstáť v tvrdej podnikateľskej konkurencii. Či už to boli svadobné aranžmány, detský sortiment, veselé ponožky, či vizážistika, slovenské mliečne produkty, cupcaky, biznismani s minipizzou, štýloví barmani, ale aj výrobcovia drevených králikární a mnohé iné.

Deviaty ročník

Začiatok podujatia odštartovalo vystúpenie šalianskych mažoretiek Kontess pod vedením Danky Janebovej, ako aj milé tance Detského folklórneho súboru Šaľanček pod vedením Romana Hatalu. Prítomným sa prihovorila aj riaditeľka Spojenej školy Nivy, Anna Keseliová, aby už vzápätí spoločne s hosťami prestrihli pásku a otvorili tak ďalší ročník podujatia.

O podstate akcie nás poinformovala šalianska učiteľka Klaudia Margitfalviová. „Sme na 9. Kontraktačnom dni cvičných firiem v Šali. Usporadúva ho Spojená škola Nivy. Je to zvláštna forma vyučovania, kde sa žiaci naučia najprv podnikať fiktívne, alebo v nejakom v cvičnom prostredí, s tým, že očakávame, že budú naši podnikatelia roka. Máme tu 30 firiem, každá stredná odborná škola môže mať tento predmet v rámci vzdelávacieho programu. Deti sa naučia založiť firmu, podnikať v nej aj urobiť si katalóg, prezentáciu, logo,slogan, obchodujú medzi sebou, vyberajú si predmet podnikania a to všetko je vlastne tvorivosť detí. Sú tu zastúpené Levice, Nové Zámky, Kolárovo,Bratislava a dlhoroční partneri zo Sokolova,“ prezradila nám učiteľka ekonomických predmetov v Spojenej škole Nivy v Šali, Klaudia Margitfalviová.

Podujatie je veľtrhom, kde deti medzi sebou súťažia v kategóriách o najlepší katalóg, slogan, prezentáciu, logo, stánok, vystupovanie. Vyskúšajú si to teraz medzi rovesníkmi. Aby prišli na grífy, ako založiť svoj vlastný podnik a zohnať kapitál, ale aj naplno rozvinúť svoju podnikateľskú činnosť. Týmto spôsobom sa budú vedieť lepšie pohybovať v biznis prostredí a najmä budú mať prehľad v tom, čo ich čaká.

O tom, že sa tu prítomní cítili fajn, dokazujú aj slová zástupcu jednej fiktívnej firmy. „Sme z Malinova zo Strednej odbornej školy Gustáva Čejku. Naša škola existuje už 94 rokov, zaoberáme sa záhradníctvom a aranžérstvom. Naša firma sa nazýva Garden Rose, sme na trhu viac ako 8 rokov a zaoberáme sa svadobnými aranžmánmi. Sídlime v Malinove, máme už katalóg. Učíme sa hlavne propagáciu a management. Tu v Šali sme vždy veľmi radi, je tu výborná atmosféra aj organizácia, lepšie ako v hlavnom meste.“

Príjemná spolupráca

A čo na spoluprácu hovoria partneri zo Sokolova? „My sme tu už 9. rok. Fiktívne firmy na našej škole máme už 10. rok nášho regionálneho veľtrhu. Vďaka projektu sme sa zoznámili a snažili sa fiktívne firmy prepojiť aj v rámci zahraničného partnerstva. Veľmi sa nám tu páči. Tieto firmy zo šalianskej školy jazdia aj k nám do Sokolova, každý rok je to už tradícia a deti si vyskúšajú obchodovanie v eurách a prepoja skúsenosti s praxou, skúsia si to vo virtuálnom svete, kým vojdu do reálu. Oni si musia prerátať kurz, musia si založiť devízový účet a pod. Pri maturitách to môžu interpretovať. Žiaci sú naozaj nadšení,“povedala nám učiteľka ekonomických predmetov zo Stredné školy živnostenské Sokolov, Angelika Klímová.

Budúci rok oslávia okrúhle jubileum tohto podujatia. Organizátori sa už teraz tešia na účasť a smelé podnikateľské plá­ny.

FOTO: V Šali sa konal Kontraktačný deň, žiaci sa prišli so svojím biznisom
63
Galéria
Foto: Zlatica Gregorová
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín