Ilustračný obrázok k článku Finančné zdravie obcí šalianskeho okresu: Ako sa im darilo v posledných rokoch?
Zdroj: TASR

Finančné zdravie obcí šalianskeho okresu: Ako sa im darilo v posledných rokoch?

V predchádzajúcom článku ste sa mohli dozvedieť, ako obstáli niektoré obce nášho okresu. Dnes vám ponúkame druhú časť hodnotenia.

Zlatica Gregorová Samospráva
Zlatica Gregorová Samospráva

Finančné zdravie obcí šalianskeho okresu: Ako sa im darilo v posledných rokoch?

V predchádzajúcom článku ste sa mohli dozvedieť, ako obstáli niektoré obce nášho okresu. Dnes vám ponúkame druhú časť hodnotenia.

Ilustračný obrázok k článku Finančné zdravie obcí šalianskeho okresu: Ako sa im darilo v posledných rokoch?
Zdroj: TASR

Už ste sa mohli dočítať o hodnotení hospodárenia Šale, Močenku, Trnovca nad Váhom, Hájskeho a Diakoviec. Dnes si môžete prečítať o zvyšných ôsmich obciach.

Údaje sú zostavené podľa hodnotenia Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO). „Hlavným cieľom projektu je zvýšiť tlak na zlepšovanie finančného zdravia miest, obcí a VÚC.“ Zisťované skutočnosti dávajú obraz o tom, ako mesto, či obec finančne stojí, či sa mu darí platiť záväzky alebo aký veľký je jeho dlh. Najlepšia známka je 6, najhoršia je 0.

Hornej Kráľovej sa v predošlých rokoch darilo veľmi dobre. Podľa hodnotenia INEKO ukončili rok 2016 s výborným finančným zdravím s výsledkom 5,3 zo 6. Celkový dlh ohodnotili ako známkou 6,0, rovnako aj Záväzky po splatnosti k príjmom a Záväzky aspoň 60 dní po splatnosti. Čo sa týka dlhovej služby, tú ohodnotili výsledkom 5,5 s Bilanciou bežného účtu na 3,7 zo 6.

Takisto Neded si počínal veľmi dobre. Ako jeho hospodárenie zhodnotilo INEKO, celkovo mal doteraz výborné finančné zdravie 5,3 zo 6. Záväzky po splatnosti k príjmom a Záväzky aspoň 60 dní po splatnosti boli hodnotené na úrovni 6,0. Celkový dlh mala obec 5,6 s dlhovou službou 4,1 a bežnou bilanciou 4,6.

Ďalšími pyšnými obyvateľmi môžu byť Tešedíkovčania. Získali hodnotiaci výsledok 5,5 zo 6. Pričom Celkový dlh, Záväzky po splatnosti k príjmom aj Záväzky aspoň 60 dní po splatnosti získali výsledok 6,0. Dlhová služba bola na úrovni 5,2 a Bilancia bežného účtu je 4,6. Žihárec skončil v hodnotiacom rebríčku s dobrým finančným zdravím a známkou 4,9 zo 6. Na ideálnej úrovni mal Záväzky po splatnosti k príjmom i Záväzky aspoň 60 dní po splatnosti. Celkový dlh mal 4,5 a Bilanciu bežného účtu zase 4,4 s dlhovou službou 4,1.

I v Dlhej nad Váhom môžu byť spokojní. Hospodáriť sa im od 2013 do 2016 podľa hodnotenia INEKO darilo s výsledkom 5,4 zo 6. Celkový dlh, Dlhová služba, Záväzky po splatnosti k príjmom aj Záväzky aspoň 60 dní po splatnosti mali na ideálnych 6.0. v oblasti Bilancie bežného účtu to bol výsledok hodnotený známkou 4,1. Kráľová nad Váhom získala v hodnotiacom rebríčku výsledok 5,3 zo 6. Záväzky po splatnosti k príjmom i Záväzky aspoň 60 dní po splatnosti sa im darilo splácať v termínoch a boli ohodnotené známkou 6,0. Celkový dlh mali na úrovni 5,2 a Dlhovú službu na 4,7 a Bilancia bežného účtu zastala na hodnotení 4,8.

Poslednými hodnotenými ocami nášho šalianskeho okresu boli Selice a Vlčany. Selice získali výsledok 4,7 a teda dobré finančné zdravie. Počas obdobia 2013 – 2016 hospodárili so Záväzkami po splatnosti k príjmom i Záväzkami aspoň 60 dní po splatnosti na vynikajúcej úrovni 6,0. Celkový dlh mali na úrovni 5,1 a Bilanciu bežného účtu 4,7. Hodnotenie im znížila Dlhová služba so známkou 0,0, čo je viac, ako povoľujú hodnotiace regule. Vlčany obstáli s výsledkom 4,2 zo 6 s dobrým finančným zdravím. Na ideálnej úrovni mali splnené Záväzky po splatnosti k príjmom i Záväzky aspoň 60 dní po splatnosti aj Celkový dlh s hodnotením 6,0. Dlhová služba podľa hodnotenia INEKO predstavovala známku 5,7 zo 6. Bilancia bežného účtu zastala na čísle 0,0, čo je viac, ako povoľujú hodnotiace pravidlá.

Milí naši čitatelia, tento rebríček hospodárenia miest a obcí okresu Šaľa, zostavilo INEKO. Ponúkli sme vám sondu do hospodárenia vášho mesta alebo dediny v rozmedzí rokov 2013 – 2016.

Foto:ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín