Zlatica Gregorová Rôzne

Drevo malo cenu zlata: Historický poklad odhaľuje vynaliezavosť starých Šaľanov

V našom meste máme parádnu historickú budovu. Kedysi bola obývaná, dnes patrí Ponitrianskemu múzeu.

Ilustračný obrázok k článku Drevo malo cenu zlata: Historický poklad odhaľuje vynaliezavosť starých Šaľanov
10
Galéria

Interiérové vybavenie je z Vlastivedného múzea v Galante. Je svedectvom, ako sa kedysi bývalo v našom meste. Budova je kompaktná, avšak zvnútra rozdelená na prednú časť, kde je jedna izba, nasleduje kuchyňa, potom sa tu nachádza spálňa a zároveň aj obývačka. Komora je v zadnej časti domu. Súčasťou objektu je i sýpka a pitvor.

Slama a hlina

„Pôvodné domy a dvory v Šali boli nastavené dosť nahusto. V každom dvore bolo viac domových čísel. Domčeky so samostatným dvorom sa začali stavať v Šali len po zrušení nevoľníctva. Ako stavebný materiál na výstavbu rodinných domov sa používali ručne robené nepálené tehly, alebo steny sa nabíjali hlinou. Na pokrytie strechy používala sa slama a trstina,“ približuje dávne časy zápis v Mestskej kronike z rokov 1945–1971 od Františka Patka.

Špeciálny krov

Kronikár uvádza, že dom č. 722 patril kedysi rodine Imricha Kunu. Na Štúrovej ulici stojí dom s trstinovou strechou a zaujímavým krovom, ktorý je podopretý z prednej časti hrubým trámom. Ten je zakopaný do 3-metrovej hĺbky. Po stranách má nosné podpery. Zatiaľ, čo steny domu voda mohla poškodiť, tento typ krovu mal výhodu, že jej dobre odolával v čase povodní.

„Pri povodniach išlo hlavne o záchranu krovu, lebo drevo ako stavebný materiál bolo v Šali veľkou vzácnosťou. Vnútri domu sú ešte stopy označenia na nosných brvnách pokiaľ pri poslednej povodni siahala voda. Na jednej hrade je vytesaný nápis: ´Vybudované roku Pána 1730´,“ uvádza šaliansky kronikár. Podľa zápisov je zrejmé, že dom stál na vyššom mieste s hlbokou jamou, určenou na stekajúcu dažďovú vodu z dvora.

Miesto bolo využívané v zimnom období na sánkovanie.

Žabáreň

Ako spomína František Patek, išlo o najnižšie položené miesto v meste, takže nebola núdza o vlhkosť. „Čo bolo vhodným prostredím pre existenciu veľkého počtu žiab, podľa toho i celé okolie volalo sa do roku 1962 „Žabáreň“,“ uvádza mestská kronika.

Aktivity

Dom so slamenou strechou bol, podľa dobových zápiskov, v roku 1962 renovovaný Pamiatkovým úradom v Bratislave za 42 000 Kčs. Vedľa objektu je záhrada, ktoré je v súčasnosti využívaná takmer počas celého roka za priaznivého počasia. Konajú sa tu rôzne výstavy aj zaujímavé podujatia. Aj preto sa tam oplatí zájsť na návštevu. Od lektorky Veroniky Resoövej sa dozviete o objekte veľa ďalších zaujímavostí.

"Dom ľudového bývania v Šali je od 10.03.2020 až do odvolania pre verejnosť zatvorený v zmysle zákazu Ústredného krízového štábu. O prípadných zmenách, ktoré sa môžu vyskytnúť, budeme informovať na našej webovej stránke i prostredníctvom sociálnej siete uviedla manažérka pre marketing a styk s verejnosťou z Ponitrianskeho múzea v Nitre Ľubica Packová-Zahradárová.

Foto: ilustračné

Vo fotogalérii uvidíte zábery na Dom ľudového bývania v Šali.

Ďalšie zaujímavé informácie a aktuálne správy z celého Slovenska si môžete zabezpečiť sledovaním Dnes24 a Facebooku. 

Dávny skvost v centre Šale: Poznáte históriu roľníckeho domu Kunovcov?
10
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie