Zlatica Gregorová Kultúra

Drevený betlehem teší Šaľanov: Jeho sochy vznikali pod rukami viacerých umelcov

Pred rokmi sa v našom meste konalo rezbárske sympózium. Jeho účastníci vytvorili sochy v životnej veľkosti.

Ilustračný obrázok k článku Drevený betlehem teší Šaľanov: Jeho sochy vznikali pod rukami viacerých umelcov
45
Galéria

Zaujímavý objekt zdobí Námestie Svätej Trojice v Šali. Je originálnou dekoráciou, ktorá púta pohľady domácich obyvateľov aj návštevníkov.

Umelecké dielo

V drevenej stavbe môžete vidieť svätú rodinu – Máriu a Jozefa, v kolíske malého Ježiška. Okolo neho stoja traja králi s darmi a taktiež aj pastier s oslíkom a ovečkou. Umelecké dielo, ktoré prináša tú pravú vianočnú atmosféru, je už pár dní znova umiestnené pred budovou šalianskeho mestského úradu. Možno ani netušíte, z akého dreva boli sochy vytvorené, ani to, kto je ich autorom. To všetko sme pre vás zistili.

Kráľ, ovca i pastier

Drevený betlehem v Šali je dielom viacerých autorov. Tí boli účastníkmi rezbárskeho podujatia počas leta 2014. Nám sa podarilo osloviť jedného z nich. Autor sôch Branislav Petráš vytvoril kráľa, ovečku aj pastiera. Sochy sú podľa neho vysoké približne 180 cm a vyrobil ich z topoľového dreva. Ako si spomína na samotnú tvorbu?

„Sochy som vytvoril na Rezbárskom sympóziu v Šali. Bolo to v roku 2014. Pamätám si, že som mal sochy potom ešte doma, kde som ich dokončoval. Lakoval som ich a natieral proti plesniam,“ povedal nášmu portálu rezbár Branislav Petráš.

Aj do Česka

Umelec nám prezradil, že naposledy vytvoril betlehem do českých Kunovíc, čo bolo asi pred troma rokmi. „Teraz sa venujem rôznej tvorbe. Tomu, čo si zákazník zažiada, keďže touto prácou sa živím,“ dodal Branislav Petráš.

Aj za tmy

Betlehem môžete obdivovať cez deň aj za tmy. Jeho interiér je osvetlený, takže si ho môžete dobre popozerať. Okrem toho vonia drevom a čečinou, ktorá dotvára jeho rýdzo prírodný charakter. V tomto duchu budú na pešej zóne umiestnené aj stánky na Vianočných trhoch v Šali. Tie sa začnú už 11. decembra 2019, tak si ich nenechajte ujsť.

Foto: ilustračné

Vo fotogalérii uvidíte návštevu Mikuláša vo Veči.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a budete mať vždy zabezpečený čerstvý prísun informácií zo Šale a okolia.

Večanov navštívil Mikuláš: Nechýbala ani jeho veselá družina, FOTO
45
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie