Samospráva

Dopady koronavírusu: Mesto očakáva len na podielových daniach výpadok milión eur

Mesto Šaľa sa rovnako ako ďalšie mestá bude musieť vyrovnať s ekonomickými problémami, ktoré súvisia s pandémiou nového koronavírusu.

Ilustračný obrázok k článku Dopady koronavírusu: Mesto očakáva len na podielových daniach výpadok milión eur
Foto: Zlatica Gregorová

Samospráva predpokladá výpadok na podielových daniach v sume približne 1 milión eur. Okrem toho sa mestu znížia príjmy z prenájmu majetku a predpokladá sa aj pokles ostatných daňových príjmov v dôsledku platobnej neschopnosti obyvateľov, uviedol primátor Šale Jozef Belický.

„Bude to ešte dlhý a náročný proces, ale s podporou obyvateľov to bude ľahšie. Verejnosť sa bude na nás obracať so žiadosťami o pomoc a my musíme byť pripravení účinnú a včasnú pomoc žiadateľom poskytnúť,“ skonštatoval Belický.

Ochrana obyvateľov

Na začiatku vypuknutia pandémie robilo mesto všetko preto, aby ochránilo svojich obyvateľov a čo najviac obmedzilo šírenie nového koronavírusu.

„Radnica zabezpečila ochranné rúška, dezinfekčné prostriedky a vykonala ďalšie opatrenia, ktoré Šaľanov chránili. Všetky tieto opatrenia od zabezpečenia rúšok najzraniteľnejšej skupine obyvateľov, rukavíc, respirátorov, nákup potravín, dezinfekčných prostriedkov, dezinfekcie zastávok, verejných priestranstiev, mestských budov, až po maximálnu disciplinovanosť našich obyvateľov a aktivite záchranných zložiek, pracovníkov krízových štábov, dobrovoľníkov a mnohých ďalších ľudí sme v našom meste doteraz nezaznamenali ani jeden prípad ochorenia. Zabezpečiť maximálnu ochranu občanov si však taktiež vyžadovalo nemalé náklady,“ potvrdil primátor.

Musia byť pripravení

Na zmierňovaní ekonomických následkov pandémie mesto intenzívne pracuje. Pristúpilo sa k výraznému obmedzeniu bežných výdavkov, ktorého súčasťou bolo aj zníženie platov zamestnancov mesta Šaľa o 10 percent s účinnosťou od 1. apríla. Samospráva pristúpila aj k obmedzeniu investičných výdavkov.

Ani tieto obmedzenia však podľa Belického nemusia stačiť na to, aby sa schodok v rozpočte vyrovnal.

„Musíme byť pripravení na to, že v každej jednej oblasti pocítime nedostatok finančných prostriedkov,“ upozornil Belický. Preto bude na najbližšie zasadnutie Mestského zastupiteľstva v Šali pripravený materiál s možnými scenármi vývoja a alternatívami ich riešenia v závislosti od ďalších prognóz vývoja slovenskej ekonomiky a prijatých opatrení štátu.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie