Zlatica Gregorová Rôzne

Bohumil Kadúc vedie tanečný klub: Keď rodič nepritlačí, deti si robia, čo chcú

Tancu sa venoval ako profesionál zopár rokov. Založil klub, ktorý získava aj v súčasnosti popredné miesta na súťažiach.

Ilustračný obrázok k článku Bohumil Kadúc vedie tanečný klub: Keď rodič nepritlačí, deti si robia, čo chcú
23
Galéria
Zdroj: archív TK Jumping Šaľa

Precestoval mnohé európske krajiny a dnes vedie TK Jumping v Šali. Okrem toho s klubom parádne reprezentujú mesto Šaľa a zo súťaží vždy donesú medailu či pohár. Prečítajte si rozhovor s Bohumilom Kadúcom.

Kedy vám napadla myšlienka tancovať?

„Na vojne. Keď som slúžil, tak som učil kamošov z roty tancovať. Keď sme chodili na diskotéky, tak sa im to páčilo. A tak som bol kvázi ich tréner, boli moji prví diskotékoví zverenci. Oni sa mi zas odvďačili tým, že ma prihlásili na súťaž do Brna, o ktorej som ani nevedel. Keď som bol dieťa, tak sme si v Močenku, v uličke vymýšľali rôzne tančeky a choreografie a to boli moje začiatky. Na strednej škole som chodil na spoločenské tance, kedže sme museli chodiť na jeden krúžok. Tie ma však veľmi nebavili, skôr diskotékové.“

Venovali ste sa aj niečomu inému, alebo rovno tancu?

„Po vojne, keď som bol už doma, v Močenku, sa mi veľmi páčilo, ako tancujú skupiny spoločne. Potom som skúsil šťastie a išiel som za vedúcim kultúrneho strediska, to bol vtedy terajší zástupca starostu Peter Sýkora, či si môžem založiť tanečnú skupinu a on súhlasil. Tak som založil klub. Desať rokov sme boli v Močenku a potom sme prišli do Šale. Zmenilo sa tam vedenie a potom už sme nemali takú podporu.“

Tancu ste sa venovali aj profesionálne?

„Tancu som sa venoval aj profesionálne, súťažil som v choreografiách aj ako jednotlivec. Moja sólová kariéra trvala približne päť rokov. Potom som to zavesil na klinec. Podarilo sa mi vyhrať, čo som chcel a vedel som, že by som už viac nevyhral. V choreografiách som skončil asi tak v roku 2008.“

Je život tanečníka zaujímavý?

„Je zaujímavý. Spoznávame kopec nových ľudí a miest. Vždy máme veľa nových choreografií a nových tanečných vecí. Naučí to každého niečo. Deťom to dá skúsenosť do života a ja, ako choreograf, som sa vedel vyblázniť. Najmä, keď som mal zlé obdobie, tak som vymýšľal, odreagoval som sa. Vytvoril som niečo, v čo som nedúfal a vyhrali sme s tou choreografiou všetky kolá Slovenského pohára. Keď som zase dúfal, že som vymyslel niečo ohromné, tak som ju musel prerábať. Naučí to človeka žiť. My sme taká príjemná komunita-druhá rodina. Poradil by som každému človeku, aby to skúsil. Mne to dalo klub, veľa starostí, ale ostatným to dá len to príjemné.“

Dá sa tancom na Slovensku uživiť?

„Ak nemáte veľké nároky, tak sa dá. My sa snažíme, aby decká neplatili veľa. Hľadáme sponzorsky, kde sa dá. Podarilo sa nám vybaviť aj to, že deti neplatili nič, ak sme cestovali na súťaž.“

Je to drahý šport?

"Najdrahšie na tanci sú kostýmy. Prípravky máme od troch rokov a v nich si zaplatia deti kvázi školné na celý školský rok plus mesačné poplatky. Kostýmy si dávajú šiť jednotlivci a dvojice. Tréneri im vždy poradia, navrhnú, nakreslia ich aj s krajčírkou. Kostýmy pre skupiny sa potom používajú celý rok, zaplatia si požičovné. Topánky si decká kupujú sami. V Šali ich už nedostať, takže väčšinou chodia pre ne do Bratislavy, alebo si ich zaobstarajú cez internet.“

Predpoklady na tanec musia byť alebo sa to naučí aj „úplné drevo“?

„Každý sa naučí. Ja to za tých 25 rokov hovorím, že sa naučí aj drevo. X ľudí sa tu premlelo a aj z dreva bol majster Európy. Aj úplný laik prekvapí. Kým sa naučí tancovať, záleží hlavne od toho, ako sa k tomu kto postaví. Napríklad nedávno chlapec z prípravky vyletel tak hore, že sme nechápali.“

Čo vám dáva práca s mládežou?

„Dnes je taká doba, že nás táto práca dosť vyčerpáva. Mládež je úplne iná ako pred 25 rokmi. To by som teraz uvažoval, či do toho pôjdem. Zodpovednosť aj u tých najlepších je taká, ako u ostatných. Sú ostrieľanejší, ale zodpovednejší nie sú. Rodič keď nepritlačí, robia si, čo chcú.“

Aké sú vaše méty? Máte nejaké?

„Métami sú pre mňa tanečníci. Prvé, čo sme dosiahli s klubom bolo druhé miesto na MS, približne v roku 2001. To bol prvý úspech. Potom prišli ďalšie miesta vo svete, prvé v Európe a potom prvé miesto Majstra sveta získal Pajo.“

Foto: ilustračné

Vo fotogalérii si pozrite zábery z TK Jumping Šaľa i vystúpenia Pavla „Paja“ Julényho v Tvoja tvár znie povedome.

Ďalšie zaujímavé informácie a aktuálne správy z celého Slovenska si môžete zabezpečiť sledovaním Dnes24 a Facebooku

Majster sveta Pavol „PAJO“ Julény: Tanec je môj život!
23
Galéria
Zdroj: Pavol "PAJO" Julény
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM