Zlatica Gregorová Samospráva

Bič na neporiadnych Šaľanov: Na stojiská kontajnerov budú dohliadať nové kamery

Na februárovom zasadnutí sa preberali aj novinky. V našom meste je jednou z nich aj osádzanie kamier ku kontajnerom.

Ilustračný obrázok k článku Bič na neporiadnych Šaľanov: Na stojiská kontajnerov budú dohliadať nové kamery
Foto: Zlatica Gregorová

Pred časom sa v šalianskej radnici rozhodli, že v mestskej časti Veča a postupne aj ďalej, zmodernizujú spôsob zberu komunálneho odpadu. Vyriešiť to mali nové, polopodzemné kontajnery, ktoré sú čiastočne zapustené do zeme. Na rozdiel od pôvodných smetiakov, ktoré stáli na sídliskách, sú omnoho sympatickejšie a najmä vidieť iba ich nadzemnú časť.

Zahltené stojiská

Aj keď sa Večania novinke potešili, nie každý pochopil, na čo sú veľkokapacitné nádoby určené. Okrem odpadu, ktorý do nich patrí, sú totiž miesta okolo nich často zahltené tým, čo by tam vôbec nemalo byť. Druhá etapa umiestňovania takýchto smetiakov v Šali, má byť spustená v aktuálnom roku 2020. Kým sa tak stane, chce radnica vyriešiť veľký problém, na ktorý nasadí nemých strážcov.

Zmluva

O poriadok na stojiskách by sa onedlho mali postarať zvedavé oči kamier. Na 1. tohtoročnom rokovaní mestského zastupiteľstva k uvedenému bodu vystúpila referentka Oddelenia stratégie a komunálnych činností v Mestskom úrade Šaľa Eliška Vargová. Poslancom predložila Kúpnu zmluvu na dodanie kamier k vybraným stojiskám polopodzemných kontajnerov.

Dajana Hanesová z Mestského úradu Šaľa pre náš portál uviedla: „Celkovo sa ide obstarať 7 statických kamier na 7. lokalitách v mestskej časti Veča. Z dôvodu, že v mnohých častiach vzniká obrovský neporiadok. Občania často nerešpektujú, že tam kontajnery sú a ani to, že v meste máme zberný dvor a je tam veľkorozmerný odpad.“

Pohoršujúci stav

Poslanec MsZ Šaľa Peter Szalay nám k tejto veci povedal: „Máme síce pekné polopodzemné kontajnery, ale vieme, čo sa deje okolo nich. Ten stav nie je uspokojujúci, skôr pohoršujúci. Napriek tomu, že tam aj kamery budú, musíme aj ľudí trošku vzdelávať v tom, že sú určité odpady, ktoré patria na iné miesto. Mesto má zberný dvor, kde ho môžu občania mesta Šaľa bezplatne odovzdať.“

Kamery by mali byť umiestnené na Ul. Cintorínska, Narcisová, Slnečná, Nivy a Gen. Svobodu.

Podľa šalianskej hovorkyne budú mať stojiská pod palcom mestskí policajti, ktorí budú kamery sledovať a následne aj riešiť prípady súvisiace so znečisťovaním týchto miest mimo nádob, ako aj nebezpečného a nadrozmerného odpadu.

Miestna firma

O kamery sa postará víťaz verejnej súťaže-šalianska spoločnosť, ktorej ponuku radnica vybrala ako najvýhodnejšiu. Firma práce vykoná za 10 587 eur s DPH. Poslanci toto uznesenie schválili.

Foto: ilustračné

Sledujte nás aj na Dnes24 a Facebooku a budete mať vždy zabezpečený čerstvý prísun informácií zo Šale aj celého Slovenska.

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie