Zlatica Gregorová Kultúra

ANKETA, Pýtame sa Šalianok: Majú Veľkú noc rady alebo sa schovávajú?

Prichádza Biela sobota a to je znamenie, že sviatky jari sú tu. Najdôležitejší pre kresťanov, kedy si pripomínajú oslavu vzkriesenia Ježiša Krista.

Ilustračný obrázok k článku ANKETA, Pýtame sa Šalianok: Majú Veľkú noc rady alebo sa schovávajú?
Foto: Zlatica Gregorová

Medzi najtradičnejšie symboly sviatkov jari považujeme symboly života – vajíčka a patrí k nim aj veľkonočný baránok, zajačik a samozrejmosťou je prútený korbáč. Nás zaujímalo, ako vnímajú Veľkú noc Šalianky a čo špeciálne v tieto dni chystajú pre svojich kúpačov. Samozrejme len v prípade, že pred nimi vopred neujdú…

Veľkonočná anketa

Viceprimátorka Mesta Šaľa Danica Lehocká

Sú to veselé sviatky, oslava jari a prebúdzanie prírody. Je to jeden z tých momentov, kedy sa ľudia môžu stretnúť, dokonca majú aj dôvod sa navštíviť, takže sa stretnú aj tí, ktorí sa dlho nevideli a v dobrej nálade, to je dôležité, “ povedala nám viceprimátorka mesta Šaľa. Čo sa týka špecialít, viceprimátorka Danica Lehocká sa nám zdôverila, že „zo zákuskov je najlepšia klobása a určite tie sviatky sú aj o tom, že človek si má dopriať, aby potom, keď tá jar sa prejaví v plnej sile, aby vládal robiť na tej roli, takže sladké odporúčam aj slané, tak, aby nikoho brucho nebolelo, ani svedomie netrápilo."

Prednostka Okresného úradu Šaľa Petronela Vižďáková

Máme radi Veľkú noc, je to krásny sviatok,“ povedala nám prednostka Okresného úradu Šaľa Petronela Vižďáková, ktorá vyznáva predovšetkým klasiku. Ako nám prezradila na veľkonočnej tabuli v rodinnom kruhu nechýba šalát, šunka a zákusky. Sviatky podľa nej symbolizujú aj to, že človek „naberie veľa síl, aby prekonal jarnú únavu.“

Výrobkyňa prútených dekorácií Elena Lozsi

„Tento rok budem tráviť Veľkú noc na výlete :). Páči sa mi na sviatkoch to, že sa stretne celá rodina, prídu aj tí príbuzní, s ktorými sa celý rok nestretávam, konečne si nájdu na seba čas, prídu a porozprávajú sa,“ hovorí prútikárka Elena Lozsi. Prezradila nám aj to, že robieva veľkonočnú špecialitu. „Do vajíčkových škrupín robili aspik, dávali sme tam hrášok, kúsky mrkvičky, zalialo sa to aspikom a potom sa to vyklopilo a ostalo to v tvare vajíčka. Z koláčov zvykneme robievať linecké koláčiky vo veľkonočných tvaroch a ešte makové a orechové koláče,“ uviedla Elena Lozsi.

Krasličiarka Marta Kollárová

„Veľkú noc mám rada, len, aby bola teplá. Mám všelijaké špeciality, ale teraz už sa mi nežiada ich robiť. Radšej idem von s deťmi.“

Krasličiarka Eva Ladániová

„Veľkú noc mám rada, robím vždy klasiku a teším sa aj tomu, keď sa skončí. Robievam tradičné jedlá.“

Lektorka Domu ľudového bývania Veronika Röseövá

Veronika tieto sviatky príliš neobľubuje. Ako sa nám zdôverila, užije si ich v práci a potom už jej neostáva veľa energie, aby vo veľkom štýle oslavovala aj doma. Jej kúpači už vedia, že je to pre nich vopred prehratý boj, ak si myslia, že ju polejú alebo vyšibú. Ak sa predsa len niekomu podarí ju navštíviť, pripravuje kraslice. Vajíčka získava varením praženice a vajíčkových chlebíkov. Nezabudne však dodať: „Ak sa dá, zdúchnem im preč,“ dodala Veronika veselo.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM