Peter Sýkora Iné športy

Šalianski bežci na medzinárodnom maratóne v Košiciach

Na 87. ročníku košického medzinárodného maratónu si testovali svoje sily a schopnosti aj štyria členovia šalianskeho bežeckého klubu.

Najpopulárnejší európsky maratónsky beh (vo svete ho predčí počtom ročníkov iba bostonský maratón) prilákal do metropoly východného Slovenska Košíc skoro tisícku maratóncov z 23 štátov a troch svetadielov. Pretekári šalianskeho bežeckého klubu: Roman Poláček, Ladislav Szabo ml., Miloš Papp a Ladislav Szabo st., zvládli štart na výbornú. **Roman Poláček (ročník 1966) skončil časom 3:02:40 hod. celkovo na 75. mieste a v kategórii do 40 rokov obsadil pri svojom prvom oficiálnom maratóne výborné 19. miesto. Druhý najmladší zo šalianskej maratónskej výpravy Ladislav Szabo ml. (r. 1975) skončil po 42. 195 metroch časom 3:19:48 hod. na 165. mieste (v kategórii do 40 rokov sa umiestnil na 88. mieste). V prvej polovičke maratónskych hrdinov, ktorí dokončili maratón skončil aj Miloš Papp (r. l972), ktorý pri svojej premiére obsadil 355. miesto (v kategórii do 40 rokov skončil na 171. mieste). Posledným mohykánom zo šalianskej maratónskej výpravy bol na trati Ladislav Szabo starší. Najstarší šaliansky reprezentant v Košiciach skončil celkove na 486. mieste, ale v kategórii atlétov nad 60 rokov mu patrila 22. priečka. **„Vedeli sme, končí svoje spomienky na nedávny košický maratón Ladislav Szabo st., že sa my amatérski bežci nemôžeme rovnať tým najlepším z afrického kontinentu (poznámka: zvíťazil Gilbert Chepkwony z Keni časom 2:08:33 hod., a aj na ďalších piatich miestach skončili africkí pretekári), ale pocit, že sa s nimi stretnete na trati, ale aj mino nej a dostanete potlesk a aplauz od vynikajúceho košického diváka rovnaký ako víťaz je hrejivý.“ Členovia šalianskeho bežeckého klubu dobre reprezentovali na medzinárodnom podujatí. Foto č. 1: šalianski maratónci na maratóne v Košiciach Foto č. 2: Víťaz košického maratónu Gilbert Chepkwony (Keňa) a Ladislav Szabo st. v nákupnom centre