Zlatica Gregorová Rôzne

Poslanec Andráši o činnosti Armády spásy: Vie si predstaviť jej pôsobenie v Šali?

Poslanec Róbert Andráši sa zaujímal o to, či by Šaľa nezačala spoluprácu s Armádou spásy. Nedávno sa vrátili z exkurzie v Českej republike.

Ilustračný obrázok k článku Poslanec Andráši o činnosti Armády spásy: Vie si predstaviť jej pôsobenie v Šali?
Foto: Zlatica Gregorová

Ako informoval na poslednom zastupiteľstve, u českých susedov im predstavili 13 zariadení pre bezdomovcov a dozvedeli sa mnoho iných podnetných informácií. Navštívili sociálne zariadenia i magistráty. O tom, čo podnetné si z Ostravy a Havířova priniesli, nám porozprával viac.

Podľa slov poslanca, o pozvaní od Armády spásy v ČR informovala členov Komisie pre sociálne, zdravotné a bytové otázky jej tajomníčka Margaréta Zozuľáková. Ponukou bola návšteva sociálnych zariadení v Ostrave. Ako nám povedal, takýchto spolkov je hneď niekoľko.

„Armáda spásy je oficiálne na Slovensku od septembra 2015. Momentálne je Armáda spásy v SR v Bratislave, Pezinku, Plaveckom Štvrtku a v Galante. V Galante majú 4 zamestnancov a venujú sa práci so sociálne slabšou skupinou ľudí, hlavne pracujú s Rómami. V Galante majú zameranie na misiu v rómskej komunite (ako v meste, tak v okolitých osadách) a na službu deťom zo znevýhodnených rodín. Šaľa je veľmi blízko, takže už začali pracovať aj s niektorými rodinami v Šali, momentálne hľadajú ubytovanie, domček pre mamičku s 12-timi deťmi zo Šale a takto začali komunikovať s MsÚ Šaľa, konkrétne s referentkou, hlavnou sociálnou pracovníčkou, Margarétou Zozuľákovou," priblížil Róbert Andráši.

Od koho ste dostali pozvanie na exkurziu do Ostravy a Havířova?

„Pozvanie prišlo od kpt. Josefa Knoflíčka. On nás aj celé dva dni sprevádzal touto exkurziou, aj keď by som to mohol nazvať skôr školením, lebo som sa tam dozvedel dosť nových informácií.“

Koľkí ste tam vycestovali?

„Na exkurzii sme boli 12-ti. P. Knoflíček a jeho kolega zo Slovenska. 7 zástupcov z Trenčína – z toho 2 poslanci a ostatní pracovníci v zariadeniach sociálnych služieb v Trenčíne a 1 terénna sociálna pracovníčka z Malaciek v Rómskej komunite.“

Aký presne bol účel tejto pracovnej cesty?

„Aj pre nás bol účel cesty zistiť ako Armáda spásy pracuje, aké služby ponúka, aké s ňou majú skúsenosti mestá a či by sme vedeli nadviazať spoluprácu s Armádou spásy. Veľmi nás prekvapilo, že väčšinu sociálnych služieb má Ostrava cez tretí sektor, cez neziskové organizácie a občianske združenia. V Šali sa nám tiež veľmi osvedčila spolupráca s tretím sektorom s občianskym združením Zatúlané psíky pri riešení problematiky túlavých psov, preto ma zaujímala spolupráca s tretím sektorom v sociálnych službách.“

Čo vás najviac zaujalo na činnosti Spolku Armáda spásy v ČR?

„Armáda spásy spolupracuje so spoločnosťami, ktoré prenajímajú byty. Ak niekto nezaplatí tri splátky, spoločnosť, ktorá byt prenajíma ich potom vysťahovala na ulicu. Ale teraz majú zmluvu s Armádou spásy, keď niekto nezaplatí dve splátky, kontaktujú Armádu spásy a Armáda spásy začína s týmito neplatičmi pracovať. Hľadať spolu s nimi problém, prečo nevedia za byt platiť, ak stratili zamestnanie, začne im pomáhať v hľadaní zamestnania alebo riešiť inú konkrétnu príčinu, učí ich efektívne pracovať s peniazmi. Tieto byty, v ktorých bývajú neplatiči si Armáda spásy prenajme a neplatiči sú potom s Armádou spásy v podnájomnom vzťahu. Pracuje s nimi 3–6 mesiacov a za ten čas sa im podarí približne 70% podnájomníkom pomôcť vyriešiť problém, kvôli ktorému neplatili a dostať ich späť do nájomného vzťahu s tým, že znova vedia platiť nájomné včas.“

V čom si viete predstaviť spoluprácu s týmto spolkom a mestom Šaľa?

„Armáda spásy má k dispozícii byty, do ktorých môže nasťahovať bezdomovcov, s ktorými už určitý čas pracuje, našla im zamestnanie, majú príjem a takto ich postupne dostáva späť do normálneho života. A v tomto si viem predstaviť spoluprácu s Armádou spásy, že by sme im dali k dispozícii napr. cca 5 mestských bytov a skúsili by pomôcť neplatičom, sociálne slabším rodinám. Alebo naopak. Bezdomovcov, s ktorými by už dlhší čas pracovali, by pomocou týchto bytov dostávali späť do normálneho života. Postupne by čas ukázal či by bola možná spolupráca v práci s bezdomovcami alebo v práci so sociálne slabšou skupinou, v práci s Rómskou komunitou.“

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM