Peter Sýkora Iné športy

Juniorské Majstrovstvách sveta v plávaní so šalianskou účasťou

V španielskej Mallorce sa uskutočnili juniorské Majstrovstvá sveta, na ktoré si na základe celoročných výkonov a splnených limitov vybojovali právo štartu ak dvaja šalianski mládežnícki plaveckí reprezentanti.

Plavci KŠP Tritón Šaľa v rýchlostnom plávaní a plávaní pod vodou Ivana Hanáková (ročník l994) a Michal Fülöp (1995) si na základe splnených ostrých limitov vybojovali účasť na 11. juniorských Majstrovstvách sveta v španielskej Mallorce, spolu s nimi aj plavec bratislavského KŠP Žralok Richard Terkovič (1994) a ďalší šaliansky pretekár Roman Révay (l993) bol náhradníkom. Tréner KŠP Tritón Šaľa Štefan Mika bol naviac určený za vedúceho výpravy a samozrejme aj trénera reprezentačnej „mini výpravy“ do Španielska. Týždeň pred odchodom „vypadla“ z nominovanej trojky zo zdravotných dôvodov (operácia) najlepšia slovenská plavkyňa za minulý rok Ivana Hanáková (1994), čo bola veľká škoda, nakoľko ak by bola zaplávala na MS také časy ako na majtrovstvách Slovenska (získala päť prvenstiev), bola by sa vo všetkých troch disciplínách (na 200, 400 a 800 metrov PP) prebojovala do finále! Na juniorský šampionát tak cestovali iba Terkovič s Fülöpom. Dvojica slovenských reprezentantov v silnej konkurencii viac ako trojstovky pretekárov z 24 štátov nesklamala. Lepšie sa viedlo o dva roky staršiemu a skúsenejšiemu Terkovičovi, pričom mladý šaliansky plavec Michal Fülöp, ktorý bol najmladším plavcom v týchto disciplínách mu dobre sekundoval. V disciplíne na 50 metrov BF sa prebojoval Terkovič do finále, kde časom 00.21, 25 min. obsadil piate miesto. Šalianska nádej Fülöp zaplával čas 00.21.61 min., zlepšil si osobný rekord a skončil desiaty v konkurencii viac ako dvoch desiatok pretekárov. V disciplíne na 100 metrov BF skončil Terkovič na 9. mieste časom 00. 47, 20 min., o dve miesta pred Fülöpom. V poslednej disciplíne, ktorú plávali naši reprezentanti na svetovom šampionáte bolo 200 metrov BF, kde im iba o chĺpok unikla dvojnásobná finálová účasť. Terkovič vytvoril nový slovenský rekord a obsadil piate miesto a Fülöpovi napriek výbornému času 01. 46. 83 min. uniklo o jedno miesto finále. S týmto časom by bola skončila šalianska nádej, ktorý je na Slovensku suverénom v kategórii „C“ vo finále na 7. mieste. „Môžem zodpovedne prehlásiť, povedal reprezentačný a šaliansky tréner Štefan Mika, že naša „skresaná“ výprava na svetovom šampionáte nesklamala, nakoľko bratislavčan Richard Terkovič úlohu postúpiť do finále nielenže splnil, ale ešte aj prikrášlil slovenským rekordom. Pre talentovaného Michala Fülöpa, bol jeho prvý štart medzi „mazákmi“ na svetovom juniorskom šampionáte pri jeho výkonnostnom raste, obrovskou studnicou skúseností. Škoda, že na poslednú chvíľu znemožnili zdravotné problémy štart našej najväčšej nádeji Ivane Hanákovej (poznámka: zo Svetových pohárov v Maďarsku, Nemecku a Taliansku tesne pred Majstrovstvami sveta priviezla štyri medaily), ktorá by bola počet finálových umiestnení dozaista rozšírila.“ Foto: č. 1: účastníci juniorského svetového šampionátu v španielskej Mallorce zľava: Richard Terkovič, Michal Fülöp a tréner Štefan Mika. Foto č. 2: Nominovaná Ivana Hanáková, ktorá pre zdravotné problémy nakoniec neštartovala.