Peter Štrbo Futbal

Hornej Kráľovej na juhu Slovenska ruže nekvitli

V 13.kole cestovali futbalisti KFC k maďarským hraniciam do Šiah. Prípadnou výhrou sa mohli dotiahnuť na rozdiel jedného bodu, o motiváciu mali teda Kráľovania postarané.

Oproti ostatným zápasom nastalo zopár zmien – namiesto absentujúceho Sedláka dostal prvýkrát po zranení šancu hrať od začiatku P.Gyárfás, chýbal vykartovaný Straňák a zranený L.Kokeš koučoval svoj tím len zo striedačky. V 1.polčase muselo oko diváka trpieť. Hra totiž, a to dokonca očami optimistu, mala okresnú úroveň, v priebehu celých 45-tich minút sa urodili asi dve šance, z toho jedna gólová. Obe mužstvá hrali od začiatku opatrne, uvedomujúc si dôležitosť zápasu. Domáci to skúšali strelami z diaľky, v 5.minúte im to takmer vyšlo, oblúkom a la Quagliarella na MS 2010 proti Slovákom to domáci záložník šikovne skúšal, opečiatkoval však len žrď Lenického brány. Nasledujúcu polhodinu sa hra odohrávala medzi šestnástkami, slabé pokusy Kotlára či Bleha nemohli domácemu Feketemu narobiť problémy. V 41.minúte padol prvý gól stretnutia. Domáci nečakane poslali loptu za obranu, Matajs nezachytil Drapku a ten vedľa ľavej Lenického nohy otváral skóre zápasu: 1:0. Opäť sme dostali gól do šatne, čo nám dvakrát na pohode nepridalo. Navyše, o 3 minúty neskôr šiel do sprchy hosťujúci Kotlár, ktorý si neudržal nervy na uzde a odplácal faul na M.Gyárfása. Toto Slovákovo rozhodnutie sedelo, otázkou zostáva, prečo nebol vylúčený aj domáci veterán Urblík po fackách a rasistických narážkach smerovaných práve Kotlárovi, prečo nebol vylúčený aspoň jeden z domácich hráčov po likvidačných fauloch na Frkalu či M.Gyárfása? Rozhodca Slovák teda evidentne daroval domácim výhodu o 1 hráča, do 2.polčasu sme nastúpili o 1 muža menej.

V prestávke zápasu sme boli nútení prestriedať trojicu zranených Bleha, Frkalu a M.Gyárfása, ich miesto zaujali (inak brankár) Odráška, Psota a G.Lencsés. Paradoxne nám Kotlárovo vylúčenie pomohlo, viac sme sa zomkli, pozornejšie sme si plnili defenzívne úlohy. Nádej na vyrovnanie skóre bola teda stále v reálnej rovine. Až prišla 62.minúta a s ňou sporné Slovákovo rozhodnutie číslo 2. V útočnej akcii domáci hráč v snahe prehodiť Matajsa trafil obrancu KFC do ruky, o odpískaní penalty sa však dá polemizovať, keďže si náš zadák kryl tvár, a teda sa kontaktu s loptou nedokázal nijakým spôsobom vyhnúť. Kuťka výhodu penalty využil a zvýšil stav stretnutia na 2:0. Ani my sme však nezaháľali, o 3 minúty na to trafil Új z priameho kopu nechytateľne do šibenice a okamžite znížil na 2:1. V tomto momente sme prebrali opraty zápasu do našich rúk a pokúšali sa o vyrovnanie. Blízko k nemu mali G.Lencsés a Petrovský, prvého menovaného vychytal robinzonádou gólman Fekete, druhý mieril v ešte vyloženejšej šanci vedľa. V 74.minúte prišiel 3. a zároveň posledný nesprávny verdikt rozhodcovskej trojice. Hosťujúci Kollár posielal pekný center cez celú päťku na Odrášku, ten bol v snahe doklepnúť loptu do brány postrčený, penalta sa však nepískala. V tej istej minúte založili Šahania protiútok, poslali loptu za obranu, **Bartal sa ocitol v ofsajde, čo postrannému rozhodcovi neprekážalo, pustil akciu a v samostatnom nájazde bol úspešnejší domáci futbalista: 3:1. Od tohto momentu nám začali výrazne ubúdať sily, čo sa prejavilo aj na našich útočných aktivitách. Definitívne K.O. nám v 80.minúte zasadil **Dudáš, loptu z priameho kopu „zasadil“ presne do rohu Lenického svätyne: 4:1. Záver zápasu sa už len dohral, ani jedno mužstvo si nedokázalo vytvoriť vážnejšiu šancu.

[size=14]Šahy – KFC TIBI Horná Kráľová 4:1 (1:0)[/size] Góly: 41.Drapka, 62.Kuťka (11m), 74.Bartal, 80.Dudáš – 65.Új ČK: 35.R.Kotlár (H.K.) R.Slovák, 150 divákov

Šahy: Fekete – Heimlich, Baráthi, Studva, J.Urblík, Kuťka, Drapka, Bartal, Dudáš, Grznár, Petráš

KFC: M.Lenický – P.Gyárfás, Kollár, Petrovský, Matajs – Frkala (46.Psota), M.Gyárfás (46.Lencsés), T.Kokeš, Új, Bleho (46.Odráška)- Kotlár

Hlas trénera: Ladislav Kokeš (KFC TIBI Horná Kráľová) – „Domácim dokonale vyšla prvopolčasová taktika, keď sa im podarilo zastrašiť a zraniť niektorých hráčov…Aj keď sme mali loptu viac na kopačkách, nedokázali sme premeniť dobré šance (Kotlár, Bleho) a inkasovali sme z ojedinelého brejku, čo by sa vonku nemalo stávať. Cez polčas sme vystriedali troch zranených hráčov, ďalší dvaja dohrali so sebazaprením! Paradoxne druhý polčas, keď sme hrali o jedného menej, sme hrali lepšie, asi aj preto, že domáci nám nechali viac priestoru, škoda len, že vyložené šance Petrovského a Lencsésa zostali nevyužité. Zápas sa zlomil v 74 minúte, keď bol v šestnástke faulovaný Odráška, no penalta sa nekopala a z brejku sme inkasovali gól na 3–1..“

Anton Krajačič (KFC TIBI Horná Kráľová) –// „Vo futbale som za tie roky už preskákal veľa, ale aby sme mali do polčasu päť zranených hráčov, ktorí potrebovali striedať, to som nevidel. Troch sme vystriedali a dvaja dohrali so sebazaprením…Je mi ľúto niektorých hráčov, ktorí príkladne bojovali, ale domáci mali dnes veľa šťastia, inak by nevyhrali…“//

Autor: Peter Odráška Foto: Robert Sleziak